Konkurs fotograficzny

Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej ogłasza konkurs fotograficzny pt. „UROKI BABIMOJSZCZYZNY”.

Celem konkursu jest promocja oraz budzenie zainteresowań regionem Babimojszczyzny, dokumentacja walorów przyrodniczych, historycznych i architektonicznych gminy Babimost oraz rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu.
Dla autorów najlepszych zdjęć przewidywane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Z poważaniem –
Zbigniew Woziński
Prezes TMZB

Zmarł Stanisław Błoch

29 kwietnia zmarł w Lesznie Stanisław Błoch, długoletni członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej.

Stanisław Błoch urodził się w 1938 r. w Łowyniu k. Międzychodu, a mieszkał  w Babimoście w latach 1970-2008.

Z zawodu był mistrzem cukierniczym. Prowadził wraz z rodziną cukiernię przy placu Kopernika. Jego zakład słynął z pysznych wyrobów, które starsze pokolenie babimojszczan wspomina z nostalgią. Aktywnie działał w Izbie Rzemieślniczej w Zielonej Górze, gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu cechu. Wyszkolił kilkudziesięciu uczniów w zawodzie cukiernika.

Od 1967 r. był członkiem Stronnictwa Demokratycznego, pracował we władzach centralnych i wojewódzkich tej partii. Przez wiele lat przewodniczył oddziałowi SD w Babimoście. Był inicjatorem budowy obelisku Konstytucji 3 Maja na placu Kopernika w Babimoście z okazji 200 rocznicy uchwalenia konstytucji. Przez wiele lat, z jego inicjatywy, odprawiano w tym miejscu mszę za ojczyznę.

Z wielkim zaangażowaniem działał w Gminie Babimost jako radny, członek zarządu miasta, przewodniczący komisji gospodarczej. Wspierał wiele inicjatyw:
-rozbudowę o 9 izb lekcyjnych budynku szkoły w Babimoście;
-reaktywację Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej w 2003 r.;
-uhonorowanie tablicą pamiątkową kapelana wojskowego ks. majora Stefana Łukomskiego w Babimoście;
-uhonorowanie tablicą pamiątkową ks. prałata Karola Meissnera w Święciechowie.

Odejście Stanisława Błocha to strata człowieka, który Babimojszczyznę pokochał i poświecił jej wiele sił i zaangażowania.

Cześć Jego pamięci!

Wyjazd do Teatru Lubuskiego na sztukę „Szczęściarze”

W sobotę 22 lutego 2020 roku 38 członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej wybrało się do Teatru Lubuskiego na sztukę „Szczęściarze”.

Jest to kolejny hit komediowy Tadeusza Kuty. Swoich bohaterów autor i reżyser w jednej osobie osadził we współczesnych realiach codzienności, na których jak grom z jasnego nieba spada… SZCZĘŚCIE! Nie wyobrażamy sobie jednak, ile z takim „szczęściem” może być kłopotów!”

Na portalu uniwersyteckim wzielonej.pl możemy przeczytać recenzję pani Magdaleny Faron:

”Komedia „Szczęściarze” – najświeższa premiera Lubuskiego Teatru – pokazuje starą, ale miłą prawdę, że świat kręci się wokół miłości i pieniędzy. Co do „miłości”, Budka Suflera daje prostą radę: „Bo do tanga trzeba dwojga. Zgodnych ciał i chętnych serc”, ale cały kłopot w tym, że piosenka czasem nie przystaje do życia. Ona – Niunia (Anna Stasiak) jest z Wenus, a On – Bolo (Janusz Młyński) z Marsa i chociaż się przyciągają, to równocześnie odpychają. Sęk w tym, że chociaż od lat są razem, to w ogóle się nie znają. 

….Obyczajowa opowieść z lekką dozą pikanterii toczy się przed oczami widzów na deskach Lubuskiego Teatru, z humorem oddaje gogolowskie credo – „Z czego się śmiejecie? Z siebie się śmiejecie”.

Sądząc po odbiorze, wybuchach śmiechu i owacyjnych brawach, widzowie zostali bardzo usatysfakcjonowani. Tadeusz Kuta, autor i reżyser komedii w jednej osobie, zadbał o nasz dobry nastrój, za co należą mu się słowa uznania i podziękowania.

Zdjęcia – Lubuski Teatr w Zielonej Górze i Wojciech Jakubiak.

Skarb z Nowego Kramska

Członkowie naszego stowarzyszenia wzięli udział w spotkaniu promocyjnym publikacji  „Skarb z Nowego Kramska. Analizy. Konteksty”, które miało miejsce 27.01.2020 r. w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Ważące ponad 14 kilogramów znalezisko jest odkryciem na skalę europejską. Inwentarz skarbu stanowią siekierki, sierpy, groty i złom brązowy pochodzące z około 800 roku p.n.e. Poddane konserwacji oraz szczegółowym badaniom znalezisko można obejrzeć na wystawie w muzeum. Naukowcy uzyskali wiele informacji o kramskim skarbie, jednak pozostaje tajemnicą kto i dlaczego zakopał tak cenny wówczas majątek. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Spotkanie z Eugeniuszem Kurzawą

SPOTKANIE NOWOROCZNE

Nowy, 2020 rok, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej rozpoczęli tradycyjnym spotkaniem noworocznym. Odbyło się ono w piątek 24.01. Jego tematem przewodnim była wydana w ostatnim czasie przez Stowarzyszenie Gmin RP Region Kozła, książka autorstwa Eugeniusza Kurzawy pt. „Biała dama z pękiem kluczy. 111 podań i legend Regionu Kozła”. Jej autor, poeta, dziennikarz, redaktor książek i czasopism, animator kultury, był gościem naszego spotkania a towarzyszyli mu Pan Szczepan Sobczak, dyrektor Biura Regionu Kozła oraz Pan Aleksander Waberski, którego szereg przekazów i informacji wykorzystanych zostało w tej książce.

Publikacja warta jest polecenia, ponieważ, jak pisze we wstępie sam autor „Przygotowane w tym tomie 111 podań i legend, w tym również kilkadziesiąt przetłumaczonych z języka niemieckiego, składa się na niepowtarzalny zbiór oryginalnych ludowych opowieści Regionu Kozła, jaki nigdy dotąd nie ukazał się drukiem”. Warto podkreślić, że bardzo wiele z nich pochodzi z obszaru Babimojszczyzny.

W pierwszej części spotkania członkowie TMZB i zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej  w Babimoście na podstawie jednej z legend pt. ” W Babimoście na moście”. Następnie, po życzeniach wielu sukcesów, odważnych marzeń, mądrych decyzji, satysfakcji, spokoju i pomyślności na cały 2020 rok,  złożonych przez prezesa Zbigniewa Wozińskiego, Pani Maria Waligóra przeczytała „Legendę o świecarach i Wzgórzu Krukowym”. Po niej przenieśliśmy się w świat baśni, podań i legend, w który zabrał nas  Pan Eugeniusz Kurzawa. Odpowiedział, skąd wziął pomysł na napisanie tej książki oraz przekazał słuchaczom szereg ciekawostek i informacji związanych z jej treścią. Wszystkie bezpłatne egzemplarze tej książki, które przywiózł ze sobą Pan Szczepan Sobczak, rozeszły się wśród słuchaczy w błyskawicznym tempie.

Kolejne noworoczne spotkanie członków TMZB, zakończyło się krótkim komunikatem prezesa, dotyczącym najbliższej działalności naszego stowarzyszenia.

 

Zdjęcia – Wojciech Jakubiak.

Zaproszenia

Wraz z życzeniami pięknych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia przesyłanymi od Zarządu TMZB, chciałbym przekazać Państwu dwa zaproszenia:

1/ W imieniu Zarządu serdecznie zapraszam członków naszego stowarzyszenia na spotkanie noworoczne przy pączkach i lampce szampana, które odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście w piątek 24.01.2020 roku o godzinie 17.00.

Gościem specjalnym będzie pan Eugeniusz Kurzawa, który jest autorem książki pt. „Biała dama z pękiem kluczy” – podania i legendy Regionu Kozła.

Proszę o potwierdzenie swojego udziału do 17.01.2020 na adres mailowy babimojszczyzna66@gmail.com lub telefonicznie – 691 350 939

2/ W sobotę 22 lutego 2020 roku organizujemy wyjazd do teatru w Zielonej Górze na spektakl „Szczęściarze”.

Szczęściarze to kolejny hit komediowy Tadeusza Kuty. Swoich bohaterów autor i reżyser w jednej osobie osadził we współczesnych realiach codzienności, na których jak grom z jasnego nieba spada… SZCZĘŚCIE! Nie wyobrażamy sobie jednak, ile z takim „szczęściem” może być kłopotów!”

Koszt wyjazdu : 60 zł dla członków TMZB, 70 zł dla osób nie będących naszymi członkami. Zarezerwowaliśmy 40 biletów, za które musimy w styczniu zapłacić.

Plan wyjazdu wygląda następująco:

g.15.00 – wyjazd z parkingu przy OLIMPII

g.16.00- 18.30 – czas wolny

g.19.00 – 21.00 spektakl

g. 21.15 – wyjazd z Zielonej Góry

Prosimy zainteresowanych o wpłacanie wskazanej wyżej kwoty na konto TMZB

BS Siedlec O/Babimost 70 9660 0007 2600 0257 0200 0001 z dopiskiem – wyjazd do teatru.

Termin wpłat – do 31.01.2020 r.

W imieniu Zarządu TMZB – Zbigniew Woziński

 

Wyniki konkursu plastycznego

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 oczami dzieci i młodzieży”. Do oceny komisji konkursowej, w skład której weszli : Sabina Kędziora; Maria Waligóra, Dariusz Drosik i Marek Kuc, przesłano 30 prac. Decyzją jury nagrodę główną zdobyła Małgorzata Stasik ze Szkoły Podstawowej w Babimoście. Komisja przyznała również trzy równorzędne I i II miejsca.
 I lokatę zajęli : Agata Nawrot z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych; Natalia Ludowicz ze Szkoły Podstawowej w Babimoście i Artur Adamczak z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku. Natomiast II miejsca wywalczyli: Amelia Kubiak ze Szkoły Podstawowej w Babimoście; Filip Skrobol z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych i Patryk Nawrot z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku.

Laureaci konkursu otrzymali słuchawki i głośniki BT oraz powerbanki. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz nauczycielom pod których kierunkiem powstały prace plastyczne. 

Biesiada andrzejkowa – 30.11.2019 r.

W tradycji polskiej „andrzejki” są specjalną okazją do organizowania hucznych zabaw przed nadchodzącym adwentem.

Postanowiliśmy więc wpisać się w tę tradycję i w sobotę 30 listopada zorganizowaliśmy „Biesiadę andrzejkową”, w której udział wzięło wielu członków naszego stowarzyszenia i ich przyjaciół.

Impreza składała się z kilku części.

Chcąc przypomnieć zgromadzonym gościom, jak kiedyś mówiło się na Babimojszczyźnie, zaprosiliśmy Karolinkę Czulak, uczennicę z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku, aby właśnie „po krumsku” opowiedziała nam pewną ciekawą historię. Ten tekst gwarowy znaleźć można na naszej stronie.

Następnie z ogromną przyjemnością wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu plastycznego „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 oczami dzieci i młodzieży”. Do oceny komisji konkursowej, w skład której weszli : Sabina Kędziora; Maria Waligóra, Dariusz Drosik i Marek Kuc, przesłano 30 prac. Decyzją jury nagrodę główną zdobyła Małgorzata Stasik ze Szkoły Podstawowej w Babimoście. Komisja przyznała również trzy równorzędne I i II miejsca. I lokatę zajęli : Agata Nawrot z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych; Natalia Ludowicz ze Szkoły Podstawowej w Babimoście i Artur Adamczak z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku. Natomiast II miejsca wywalczyli: Amelia Kubiak ze Szkoły Podstawowej w Babimoście; Filip Skrobol z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych i Patryk Nawrot z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu a laureatom, których prace można było podziwiać podczas biesiady, składamy ogromne gratulacje.

Aby wprowadzić gości w dobry, biesiadny nastrój, w kolejnym punkcie programu wystąpił zespół, który zaśpiewał kilka znanych utworów Czerwonych Gitar. Przyznaję, że spontaniczna reakcja publiczności przerosła nasze oczekiwania. Dziękuję naszym słuchaczom za wyrozumiałość, a Wojtkowi Jakubiakowi, Witkowi Sypniewskiemu, Januszowi Zającowi i Mirkowi Mackiewiczowi, którzy wcielili się w rolę Czerwonych Gitar, za odwagę i poczucie humoru.

Jak „Andrzejki” to nie mogło się obejść bez wróżb i czarów. Tym zajęły się panie Katarzyna Rudnicka i Ewelina Wozińska, które korzystając m.in z czarodziejskiej kuli przepowiadały bliższą i dalszą przyszłość.

Tradycyjne, smaczne posiłki przygotowało dla uczestników biesiady Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska a oprawę muzyczną wraz ze śpiewnikiem biesiadnym, który zachęcał do wspólnego wykonywania znanych i lubianych piosenek biesiadnych, zapewnił nam zespół BOJAN.

Każdy z biesiadujących otrzymał od organizatorów drobne upominki w postaci map turystycznych i publikacji pt. „Szlakiem drewnianych kościółków Regionu Kozła”.

Chciałbym serdecznie podziękować uczestnikom biesiady za wspaniałą zabawę. Szczególne podziękowania należą się również osobom, które wzięły udział w przygotowaniu tej imprezy. Byli to, wspomniani już wcześniej, Katarzyna Rudnicka, Ewelina Wozińska,Wojtek Jakubiak, Witek Sypniewski, Janusz Zając i Mirek Mackiewicz. Dużą pomoc wnieśli także Leszek Łopuszyński, Marek Kuc, Jarosław i Anna Dolińscy, Danuta Jakubiak, Jolanta Korcz, Ala Kozubal. Dziękujemy również komisji konkursowej w osobach Sabina Kędziora, Maria Waligóra, Marek Kuc i Dariusz Drosik, za ocenę przesłanych prac konkursowych oraz Karolince Czulak za pięknie przedstawiony tekst w gwarze „krumskiej”. Specjalne podziękowania należą się paniom, które przygotowały przepyszne wypieki. Były to : Jolanta Korcz, Bożena Hałuszczak, Halina Świtała, Katarzyna Rudnicka, Ewelina Wozińska i Anna Dolińska.

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do udziału w kolejnych naszych przedsięwzięciach.

W imieniu Zarządu

Zbigniew Woziński

Zmarł Zbigniew Jujka

W poniedziałek 18.11.2019 r. zmarł Zbigniew Jujka, znany polski rysownik, karykaturzysta, laureat wielu polskich konkursów (m.in. wielokrotnie Złotej Szpilki, Eryka) i międzynarodowych (m.in. w Montrealu, Berlinie, Ankonie, Tokio, Skopie). Wydał ponad 50 albumów autorskich, zilustrował kilkadziesiąt książek.
Debiutował na łamach Gazety Zielonogórskiej w 1953 r., gdzie przez 10 lat prowadził rubrykę „A’propos”. Od 1963 roku publikował „Dzienniczek”, czyli serwis aktualności satyrycznych w Dzienniku Bałtyckim. Była to prawdopodobnie najdłużej, bo ponad 50 lat, ukazująca się rubryka jednego autora.
Ten wybitny mistrz rysunku związany był z Nowym Kramskiem, gdzie trafił w 1947 r. z mamą i rodzeństwem. Jego mama – Stanisława, otrzymała tu pracę intendentki w Domu Dziecka, jaki powstał dla sierot po powstańcach warszawskich. Po latach pan Zbigniew wspominał ten okres, jako najpiękniejszy czas dzieciństwa, mówił: „to było nasze eldorado” . Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku, miał tu serdecznych kolegów, tu spędzał, jak wspominał najpiękniejsze wakacje: „siedzieliśmy nad jeziorem, paliliśmy ogniska, robiliśmy wyprawy rowerowe, chodziliśmy na mecze”. Tu też założyli swój Klub Pickwicka zainspirowani powieścią Dickensa.
Pan Zbigniew Jujka kilka razy odwiedzał Nowe Kramsko. W 2004 r. podczas 75-lecia szkoły był członkiem pocztu sztandarowego absolwentów. W czasie Tygodnia z Kulturą w 2007 r. prowadził warsztaty plastyczne dla uczniów. Wtedy też odbyło się spotkanie rysownika z jego szkolnymi koleżankami i kolegami, które wszystkim sprawiło wiele radości.
W latach 2010 – 2011 odbyły się wystawy rysunków artysty; jedna w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, a druga w Sulechowskim Domu Kultury im. Fryderyka Chopina. Oba wernisaże uświetniła kapela koźlarska z Nowego Kramska. Była to niespodzianka, z której pan Zbigniew był niezwykle zadowolony.
W 2015 r. odbyła się wystawa prac Zbigniewa Jujki w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, na którą była zaproszona m.in. dyrektor szkoły w Nowym Kramsku. Wśród 300 eksponowanych prac znalazły się też rzadko prezentowanie piękne akwarele artysty.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej nawiązało współpracę z satyrykiem, dzięki czemu powstał tekst pt. „Kramskie powroty”, w którym bardzo ciekawie wspomina swoje dzieciństwo. Tekst został opublikowany w 2013 r. w naszej książce pt „Babimojszczyzna. Dziedzictwo historyczne i kulturowe”. Można go również przeczytać na naszej stronie internetowej  „Kramskie powroty”.
Pan Zbigniew Jujka był znakomitym artystą. W naszej pamięci pozostanie jako człowiek, który wyróżniał się wielką kulturą osobistą i niezwykłą skromnością.
W imieniu członków TMZB – Maria Waligóra

 

 

 

 

 

Rys. Zbigniew Jujka.

Rajd rowerowy do Zbąszynia

Członkowie i sympatycy naszego Towarzystwa wybrali się 12 października na rajd rowerowy. Organizatorem i duchem przedsięwzięcia był Jarosław Doliński. Uczestniczyło 13 osób. Pogoda była wyśmienita – słonecznie i ciepło (około 22 – 24 o C). Wyruszyliśmy spod Hali „Olimpia” o 10.30 i przez Podmokle Wielkie, Kosieczyn, Chlastawę dojechaliśmy do Zbąszynia. Tam pod przewodnictwem pani Urszuli Bordych zwiedziliśmy Basztę – pozostałości po pałacu-fortecy z XVII w, którą zbudował Abraham Ciświcki. W Baszcie znajduje się wystawa prac prof. Andrzeja Michalika z Łodzi pt. „Pejzaż horyzontalny, horyzont różny, niebanalny…”. Marek Kuc krótko opowiedział o historii Zbąszynia oraz przedstawił legendę o Białej Damie, która ponoć w księżycowe noce spaceruje po alejkach zamkowego parku. Wzmocniliśmy nasze siły w smażalni ryb, która znajduje się w Łazienkach przy Jeziorze Błędno zwanym też Jeziorem Zbąszyńskim i w doskonałych nastrojach, przez Nądnie, Nową Wieś Zbąską i Podmokle Wielkie wróciliśmy do Babimostu.

Tekst – Marek Kuc. Zdjęcia – Wojciech Jakubiak.