Rajd rowerowy do Dąbrówki Wielkopolskiej

W sobotę 22.04. zainaugurowaliśmy sezon rowerowy rajdem do Dąbrówki Wlkp. Towarzyszyła nam cudowna pogoda, jakby zamówiona przez uczestników specjalnie na ten dzień.

Z Babimostu do Dąbrówki jest 15 kilometrów. Przejazd, łącznie z przerwą nad Jeziorkiem Koźlarskim, zajął nam godzinę i dwadzieścia minut. Naszym celem była Izba Pamięci przy Szkole Podstawowej im. Rodła. Zanim tam trafiliśmy Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce poczęstowało nas kawą i pysznym drożdżowym ciastem. W tym czasie kilka słów powitania powiedział sołtys Piotr Kociołek. Przedstawił nam opiekunów Izby panów Benedykta Kugielskiego i Marka Pycha. Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej, w czasie kiedy piszemy te słowa, jest jeszcze w trakcie urządzania. Jej oficjalne otwarcie nastąpi 13 maja 2023 r. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność być jej pierwszymi, nieoficjalnymi gośćmi. Wszyscy uczestnicy naszego rajdu byli pod wielkim wrażeniem zarówna  wiedzy historycznej jak i merytorycznej obu opiekunów tej Izby oraz dla ilości eksponatów, które udało się w niej zgromadzić. Na uwagę zasługują dokumenty mieszkańców wsi z okresu międzywojennego, kiedy aktywnie włączyli się w działalność Związku Polaków w Niemczech. Bardzo ciekawa jest ekspozycja strojów regionalnych i wiele innych pamiątek. W Izbie pojawią się urządzenia multimedialne, które w nowoczesny sposób zaprezentują historię Dąbrówki i regionu. Obiecaliśmy gospodarzom, że jeszcze tam wrócimy.

Do Babimostu wróciliśmy około godziny 15. Zgodnie uznaliśmy, że była to piękna, ciekawa wycieczka. Chciałbym podziękować za udział w rajdzie wszystkim uczestnikom, a za jego organizację szczególne podziękowania składam Ani i Jarkowi Dolińskim.

Zbigniew Woziński