Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Ochli

W piękną sobotę 20 maja 2023 wybraliśmy się z 39 osobową grupą członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej na wycieczkę autokarową do Skansenu Etnograficznego w Ochli. Niektórzy z nas byli tam po raz pierwszy, inni poprzednio byli tam dawno temu.

Muzeum Etnograficzne w Ochli powstało w 1982 roku, ale jego historia sięga lat 60. XX wieku. W roku 1960 w Muzeum Ziemi Lubuskiej utworzono dział etnograficzny i rozpoczęto zbieranie materialnych zabytków kultury ludowej.

W 1972 roku z inicjatywy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zainicjowano utworzenie parku budownictwa ludowego. W roku 1973 przeniesiono tam pierwszy obiekt. Był to najstarszy datowany budynek mieszkalny w muzeum – pochodząca z 1675 roku chałupa chłopska z Potrzebowa. Następnym cennym obiektem była wielobudynkowa zagroda przeniesiona z Krobielewa w zachodniej Wielkopolsce. Od tamtego czasu muzeum znacznie się rozrosło. Dziś to prawie 80 zabytkowych obiektów i ponad 10 000 artefaktów prezentowanych na wystawach stałych oraz zgromadzonych w magazynach. Ciekawostką jest, że ekspozycja prezentująca warsztat szewski pochodzi z Babimostu, jego właścicielem był wieloletni rzemieślnik – pan Śliwa.

Po blisko dwóch godzinach zwiedzania byliśmy trochę zmęczeni i głodni. Organizatorzy przewidzieli taki stan rzeczy i zaproponowali na zakończenie pieczoną kiełbaskę z grzankami ze świeżego chleba.  W pięknych okolicznościach przyrody i przy uroczym śpiewie ptaków taki poczęstunek smakował znakomicie.

Do Babimostu wróciliśmy około godziny 15. Zgodnie uznaliśmy, że była to piękna, ciekawa wycieczka. Chciałbym podziękować Witkowi Sypniewskiemu za pomoc przy grillowaniu a Wojtkowi Jakubiakowi za robienie zdjęć. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w wycieczce.

                                                                                                                                         Zbigniew Woziński