Zmarł Zbigniew Jujka

W poniedziałek 18.11.2019 r. zmarł Zbigniew Jujka, znany polski rysownik, karykaturzysta, laureat wielu polskich konkursów (m.in. wielokrotnie Złotej Szpilki, Eryka) i międzynarodowych (m.in. w Montrealu, Berlinie, Ankonie, Tokio, Skopie). Wydał ponad 50 albumów autorskich, zilustrował kilkadziesiąt książek.
Debiutował na łamach Gazety Zielonogórskiej w 1953 r., gdzie przez 10 lat prowadził rubrykę „A’propos”. Od 1963 roku publikował „Dzienniczek”, czyli serwis aktualności satyrycznych w Dzienniku Bałtyckim. Była to prawdopodobnie najdłużej, bo ponad 50 lat, ukazująca się rubryka jednego autora.
Ten wybitny mistrz rysunku związany był z Nowym Kramskiem, gdzie trafił w 1947 r. z mamą i rodzeństwem. Jego mama – Stanisława, otrzymała tu pracę intendentki w Domu Dziecka, jaki powstał dla sierot po powstańcach warszawskich. Po latach pan Zbigniew wspominał ten okres, jako najpiękniejszy czas dzieciństwa, mówił: „to było nasze eldorado” . Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku, miał tu serdecznych kolegów, tu spędzał, jak wspominał najpiękniejsze wakacje: „siedzieliśmy nad jeziorem, paliliśmy ogniska, robiliśmy wyprawy rowerowe, chodziliśmy na mecze”. Tu też założyli swój Klub Pickwicka zainspirowani powieścią Dickensa.
Pan Zbigniew Jujka kilka razy odwiedzał Nowe Kramsko. W 2004 r. podczas 75-lecia szkoły był członkiem pocztu sztandarowego absolwentów. W czasie Tygodnia z Kulturą w 2007 r. prowadził warsztaty plastyczne dla uczniów. Wtedy też odbyło się spotkanie rysownika z jego szkolnymi koleżankami i kolegami, które wszystkim sprawiło wiele radości.
W latach 2010 – 2011 odbyły się wystawy rysunków artysty; jedna w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, a druga w Sulechowskim Domu Kultury im. Fryderyka Chopina. Oba wernisaże uświetniła kapela koźlarska z Nowego Kramska. Była to niespodzianka, z której pan Zbigniew był niezwykle zadowolony.
W 2015 r. odbyła się wystawa prac Zbigniewa Jujki w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, na którą była zaproszona m.in. dyrektor szkoły w Nowym Kramsku. Wśród 300 eksponowanych prac znalazły się też rzadko prezentowanie piękne akwarele artysty.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej nawiązało współpracę z satyrykiem, dzięki czemu powstał tekst pt. „Kramskie powroty”, w którym bardzo ciekawie wspomina swoje dzieciństwo. Tekst został opublikowany w 2013 r. w naszej książce pt „Babimojszczyzna. Dziedzictwo historyczne i kulturowe”. Można go również przeczytać na naszej stronie internetowej  „Kramskie powroty”.
Pan Zbigniew Jujka był znakomitym artystą. W naszej pamięci pozostanie jako człowiek, który wyróżniał się wielką kulturą osobistą i niezwykłą skromnością.
W imieniu członków TMZB – Maria Waligóra

 

 

 

 

 

Rys. Zbigniew Jujka.