Wykład o emigracji do Australii

Z zapartym tchem uczestnicy spotkania, które miało miejsce 2.12.2016 r. wysłuchali wykładu dr Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej pt. „Emigracja ze Środkowego Nadodrza do Australii Południowej w XIX wieku„.

W latach 1838-1914, uciekając przed prześladowaniami religijnymi i ubóstwem, setki mieszkańców naszego regionu podjęło trud wyprawy na Antypody. Wśród emigrantów znaleźli się m.in. niemal wszyscy luteranie ze wsi Klemzig (obecnie Klępsk) oraz kilka rodzin z Babimostu, Nowego Kramska i Kolesina. Podróż trwała ok. pół roku. Nasza prelegentka bardzo ciekawie pokazała losy emigrantów oraz opowiedziała o sentymentalnych wizytach ich potomków w ojczyźnie przodków. Wykład wzbogacił młody pasjonat lokalnych dziejów, Mateusz Kurowski, który przedstawił losy kolesińskich emigrantów.

Więcej o tej ciekawej historii można się dowiedzieć z książki A. Maksimowicz „EMIGRACJA Z POGRANICZA BRANDENBURGII, ŚLĄSKA I WIELKOPOLSKI DO AUSTRALII POŁUDNIOWEJ W LATACH 1838-1914”. Naszej prelegentce za interesujące spotkanie serdecznie dziękujemy.