Spotkanie z prof. Marcelim Tureczkiem

„POGRANICZE. Przeszłość bez historii…..” Taki tytuł nosi nowa książka profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Marcelego Tureczka, którego, na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej, mieliśmy ogromną przyjemność gościć w czwartek 19 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury.  

Motto tej publikacji, poświęconej pamięci prof. Joachima Benyskiewicza, brzmi „ Wszystko ma przeszłość, ale nie każda przeszłość staje się historią”.

Autor niezwykle swobodnie, ale w bardzo interesujący, wręcz porywający sposób  przybliżył nam treści, którymi wypełniona jest jego książka. Porusza ona trudne tematy codziennego życia na pograniczu Polski i Niemiec. Tutaj życie nie było proste, czarno-białe. Miało wiele odcieni szarości. Publikacja przedstawia m.in. skomplikowane stosunki polsko-niemieckie w różnych okresach historycznych, a szczególnie w czasie międzywojennym.  Znajduje się tam wiele anegdot i prawdziwych historii opowiedzianych przez zwykłych ludzi.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję do rozmów kuluarowych z historykiem oraz do otrzymania autografów. Dziękujemy panu Marcelemu Tureczkowi za  ciekawe spotkanie.

Zdjęcia – Leszek Łopuszyński.