Biesiada andrzejkowa – 30.11.2019 r.

W tradycji polskiej „andrzejki” są specjalną okazją do organizowania hucznych zabaw przed nadchodzącym adwentem.

Postanowiliśmy więc wpisać się w tę tradycję i w sobotę 30 listopada zorganizowaliśmy „Biesiadę andrzejkową”, w której udział wzięło wielu członków naszego stowarzyszenia i ich przyjaciół.

Impreza składała się z kilku części.

Chcąc przypomnieć zgromadzonym gościom, jak kiedyś mówiło się na Babimojszczyźnie, zaprosiliśmy Karolinkę Czulak, uczennicę z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku, aby właśnie „po krumsku” opowiedziała nam pewną ciekawą historię. Ten tekst gwarowy znaleźć można na naszej stronie.

Następnie z ogromną przyjemnością wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu plastycznego „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 oczami dzieci i młodzieży”. Do oceny komisji konkursowej, w skład której weszli : Sabina Kędziora; Maria Waligóra, Dariusz Drosik i Marek Kuc, przesłano 30 prac. Decyzją jury nagrodę główną zdobyła Małgorzata Stasik ze Szkoły Podstawowej w Babimoście. Komisja przyznała również trzy równorzędne I i II miejsca. I lokatę zajęli : Agata Nawrot z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych; Natalia Ludowicz ze Szkoły Podstawowej w Babimoście i Artur Adamczak z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku. Natomiast II miejsca wywalczyli: Amelia Kubiak ze Szkoły Podstawowej w Babimoście; Filip Skrobol z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych i Patryk Nawrot z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu a laureatom, których prace można było podziwiać podczas biesiady, składamy ogromne gratulacje.

Aby wprowadzić gości w dobry, biesiadny nastrój, w kolejnym punkcie programu wystąpił zespół, który zaśpiewał kilka znanych utworów Czerwonych Gitar. Przyznaję, że spontaniczna reakcja publiczności przerosła nasze oczekiwania. Dziękuję naszym słuchaczom za wyrozumiałość, a Wojtkowi Jakubiakowi, Witkowi Sypniewskiemu, Januszowi Zającowi i Mirkowi Mackiewiczowi, którzy wcielili się w rolę Czerwonych Gitar, za odwagę i poczucie humoru.

Jak „Andrzejki” to nie mogło się obejść bez wróżb i czarów. Tym zajęły się panie Katarzyna Rudnicka i Ewelina Wozińska, które korzystając m.in z czarodziejskiej kuli przepowiadały bliższą i dalszą przyszłość.

Tradycyjne, smaczne posiłki przygotowało dla uczestników biesiady Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska a oprawę muzyczną wraz ze śpiewnikiem biesiadnym, który zachęcał do wspólnego wykonywania znanych i lubianych piosenek biesiadnych, zapewnił nam zespół BOJAN.

Każdy z biesiadujących otrzymał od organizatorów drobne upominki w postaci map turystycznych i publikacji pt. „Szlakiem drewnianych kościółków Regionu Kozła”.

Chciałbym serdecznie podziękować uczestnikom biesiady za wspaniałą zabawę. Szczególne podziękowania należą się również osobom, które wzięły udział w przygotowaniu tej imprezy. Byli to, wspomniani już wcześniej, Katarzyna Rudnicka, Ewelina Wozińska,Wojtek Jakubiak, Witek Sypniewski, Janusz Zając i Mirek Mackiewicz. Dużą pomoc wnieśli także Leszek Łopuszyński, Marek Kuc, Jarosław i Anna Dolińscy, Danuta Jakubiak, Jolanta Korcz, Ala Kozubal. Dziękujemy również komisji konkursowej w osobach Sabina Kędziora, Maria Waligóra, Marek Kuc i Dariusz Drosik, za ocenę przesłanych prac konkursowych oraz Karolince Czulak za pięknie przedstawiony tekst w gwarze „krumskiej”. Specjalne podziękowania należą się paniom, które przygotowały przepyszne wypieki. Były to : Jolanta Korcz, Bożena Hałuszczak, Halina Świtała, Katarzyna Rudnicka, Ewelina Wozińska i Anna Dolińska.

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do udziału w kolejnych naszych przedsięwzięciach.

W imieniu Zarządu

Zbigniew Woziński