Spotkanie z prof. Marcelim Tureczkiem

„POGRANICZE. Przeszłość bez historii…..” Taki tytuł nosi nowa książka profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Marcelego Tureczka, którego, na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej, mieliśmy ogromną przyjemność gościć w czwartek 19 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury.  

Motto tej publikacji, poświęconej pamięci prof. Joachima Benyskiewicza, brzmi „ Wszystko ma przeszłość, ale nie każda przeszłość staje się historią”.

Autor niezwykle swobodnie, ale w bardzo interesujący, wręcz porywający sposób  przybliżył nam treści, którymi wypełniona jest jego książka. Porusza ona trudne tematy codziennego życia na pograniczu Polski i Niemiec. Tutaj życie nie było proste, czarno-białe. Miało wiele odcieni szarości. Publikacja przedstawia m.in. skomplikowane stosunki polsko-niemieckie w różnych okresach historycznych, a szczególnie w czasie międzywojennym.  Znajduje się tam wiele anegdot i prawdziwych historii opowiedzianych przez zwykłych ludzi.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję do rozmów kuluarowych z historykiem oraz do otrzymania autografów. Dziękujemy panu Marcelemu Tureczkowi za  ciekawe spotkanie.

Zdjęcia – Leszek Łopuszyński.

Spotkanie z Marcelim Tureczkiem

W czwartek 19 maja o g.17.00. w GOK w Babimoście odbędzie się spotkanie z prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Marcelim Tureczkiem, historykiem, autorem wielu interesujących publikacji. Będzie promowana książka „Pogranicze. Przeszłość bez historii…” w której pisze m.in. o Babimoście. Zapraszamy!

Rajd rowerowy do Kosieczyna

Pierwszy w tym roku rajd rowerowy pod hasłem „Poznajemy historię regionu” odbył się 23.04.2022 r. Jego celem była nieodległa miejscowość Kosieczyn. Dzięki uprzejmości pani Malwiny Kubickiej –  Dyrektorki GOK w Zbąszynku poznaliśmy historię wsi. Zwiedziliśmy też najstarszy drewniany kościół w Europie. Nad jeziorkiem Koźlarskim biesiadowaliśmy przy drożdżowym cieście snując plany kolejnych wypraw. Dziękujemy pani Malwinie za bardzo ciekawą opowieść:)

Zachęcamy do obejrzenia filmów zamieszczonych pod linkami:

Zdjęcia – Wojciech Jakubiak.

Zwiedzanie Muzeum Ziemi Lubuskiej

Po raz pierwszy członkowie TMZB zwiedzili nowoczesną i bogatą w różnorodne eksponaty wystawę „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski” w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ekspozycja ukazuje dzieje regionu lubuskiego z jego wielokulturowym bogactwem kształtującym od wieków tożsamość naszych ziem. Zwiedziliśmy też Muzeum Dawnych Tortur oraz wystawę ukazującą historię winiarstwa w Zielonej Górze. Naszymi przewodnikami byli dr Anitta Maksimowicz i Tomasz Kowalski, którzy w bardzo interesujący sposób zapoznali nas ze zbiorami muzeum.  Dziękujemy bardzo!

Zdjęcia – Zbigniew Woziński i Jarosław Doliński.

Gramy w kręgle!

Rozpoczęliśmy zapowiedziane na Sejmiku Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej rozgrywki w kręgle o puchar Prezesa TMZB. Pierwsze turniejowe spotkanie odbyło się w czwartek 21 marca o godz. 16.30 w babimojskiej OLIMPII. Udział wzięło 7 członków naszego stowarzyszenia.

Mamy nadzieję że frekwencja na kolejnych zawodach będzie większa. Gramy według poniższego regulaminu :

 

REGULAMIN TURNIEJU W KRĘGLE

O PUCHAR PREZESA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BABIMOJSKIEJ

 

  1. Organizator

Organizatorem rozgrywek jest Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej.

  1. Cel rozgrywek

Celem rozgrywek jest integracja członków TMZB oraz popularyzacja gry w kręgle jako formy wypoczynku i spędzania wolnego czasu.

  1. Termin i miejsce rozgrywek

a.) Rozgrywki odbywać się będą od marca 2022 r. do grudnia 2022 r. w kręgielni

Centrum   Sportu i Rekreacji „OLIMPIA” w Babimoście.

b.) Termin każdej kolejnej tury rozgrywek zostanie podany do wiadomości na stronie

internetowej  TMZB – www.babimojszczyzna.pl

  1. Zawodnicy

W zawodach mogą startować członkowie TMZB.

  1. Protokół zawodów, wyniki.

a.) Po każdej grze, sporządzany będzie protokół, na podstawie którego ustalane będą wyniki.

b.) Protokoły ze spotkań będą udostępniane do wglądu.

  1. System rozgrywek

a.) Do rozgrywek przystąpią osoby, które do dnia 1 czerwca wpiszą się na listę zawodników.

b.) Prowadzona  będzie klasyfikacja indywidualna (kobiet oraz mężczyzn).

c.) Każdy zawodnik ma prawo do wykonania co najmniej 1 serii rzutów w danym starcie.

  1. Klasyfikacja indywidualna

a.) Do klasyfikacji zaliczana będzie seria z większą liczbą punktów.

b.) O zajętym miejscu przez zawodnika decyduje suma z najlepszych wyników w 5 startach.

c.) w przypadku, gdy najlepszy wynik uzyska dwóch zawodników zostanie rozegrana

dogrywka

  1. Nagrody

a.) Za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii kobiet i mężczyzn zawodnicy otrzymają puchar

Prezesa TMZB.

b.) Pozostali uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

c.) Nagrody zostaną wręczone na spotkaniu noworocznym członków TMZB w 2023 roku.

  1. Postanowienia końcowe

a.) Organizator zastrzega sobie prawo do możliwości zmian w niniejszym regulaminie oraz

do dokonywania jego interpretacji.

b.) Organizator nie odpowiada za rzeczy i przedmioty należące do uczestników imprezy,

które zostały wniesione na miejsce odbywającej się imprezy.

c.) Zawodnicy startują w rozgrywkach na własną odpowiedzialność i nie mają

przeciwwskazań, w tym lekarskich do udziału w turnieju. Organizator nie ponosi

odpowiedzialności za wszelkie urazy i kontuzje zawodników powstałe w trakcie turnieju,

ani też będące skutkiem udziału w turnieju.

 

Jak więc Państwo widzicie, nie trzeba być obecnym na każdych zawodach, by włączyć się do rywalizacji. O zajętym przez zawodnika miejscu decydować będzie suma z wyników w 5 startach.

Jednak nie rywalizacja jest istotna. Najważniejsza w tym wszystkim jest dobra zabawa i oderwanie się od codziennych obowiązków.

Kolejne turnieje odbędą się :

– w czwartek 21.04 o godz. 16.30 do 18.30

– w czwartek 12.05 o godz. 16.30 do 18.30

– w czwartek 02.06 o godz. 16.30 do 18.30

Wstęp jest bezpłatny. Koszt wynajęcia kręgielni pokrywa TMZB. Zapraszamy!

Sejmik TMZB

W piątek 11 marca 2022 roku o godz.17.00  w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście odbył się zwyczajny sejmik naszego stowarzyszenia. Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem wszystkim paniom pięknych goździków i złożeniem najlepszych życzeń z okazji Dnia Kobiet. Po tym miłym akcencie, jak co roku zatwierdzono:
sprawozdanie merytoryczne Prezesa z działalności Zarządu za rok 2021 oraz sprawozdanie finansowe Zarządu  za rok 2021. Prezes TMZB przedstawił  program działania na 2022 r. Następnie Marek Kuc zaprezentował referat nt. ważnych wydarzeń historycznych, które obchodzić będziemy w 2022 roku: 625. lecia uzyskania praw miejskich przez Babimost, 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech oraz 90. lecia nadania znaku Rodła.

Przypominamy o obowiązku opłacenia zaległych i bieżących składek członkowskich.
Składka za rok 2022 wynosi 30 zł, a za lata poprzednie wynosi 24 zł.
Numer konta TMZB  : BS Siedlec O/Babimost 70 9660 0007 2600 0257 0200 0001

Zdjęcia – Wojciech Jakubiak i Leszek Łopuszyński.

1 PROCENT DLA TMZB

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy popierają cele i działalność Towarzystwa, o  wsparcie naszej działalności. Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem

KRS 0000161894.

Zapraszamy na wesele!

Ślub i wesele to niezapomniane chwile w życiu każdego małżeństwa. Wszystkie pary młode łączy nadzieja na szczęśliwą przyszłość i spełnienie marzeń o pomyślnym wspólnym życiu. Zebrane przez nas fotografie ukazują nowożeńców i ich rodziny, pozwalają poznać tradycje weselne z I połowy XX wieku. Zapraszamy do galerii!

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć: pp. Renacie i Anecie Skrzypek oraz Jolancie Kusiak. Dziękujemy p. Aleksandrowi Waberskiemu za informacje nt. zdjęć.

Jubileusz 55-lecia TMZB

Uroczystość z okazji 55-lecia powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej, która odbyła się 1.10.2021 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście, zgromadziła liczne grono członków i sympatyków naszego stowarzyszenia. Przybyłych powitała kapela koźlarska Jana Prządki z Dąbrówki Wielkopolskiej.
Gościem szczególnym była gwiazda teatralna i filmowa – Maja Komorowska. Nastrojowe i refleksyjne spotkanie z aktorką było niezapomnianym przeżyciem. W dalszej części uroczystości uczestnicy obejrzeli prezentację działalności TMZB, a potem przy akompaniamencie muzycznym Agnieszki i Miłosza Krawców mieli  czas na wspomnienia.  Maja Komorowska z niezwykłą bezpośredniością i serdecznością rozmawiała z każdym z uczestników spotkania, niezmordowanie pozowała też do licznych fotografii.

Wszyscy goście otrzymali wydane z okazji jubileuszu okolicznościowe kubki i kalendarze. Smakołyki przygotowane przez gospodynie z Nowego Kramska oraz wspaniały tort upieczony przez Bożenę Hałuszczak były prawdziwą ucztą kulinarną. Pokrzepieni zarówno duchowo, jak i fizycznie planowaliśmy kolejne działania naszego stowarzyszenia.

Zdjęcia – Leszek Łopuszyński.