Spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą

W piątek 10 marca 2023 roku po raz kolejny  mieliśmy zaszczyt i przyjemność spotkać się z Panią Zofią Mąkosą, pisarką, autorką fascynującej trylogii „ Wendyjska winnica” oraz wzruszającej dylogii „Makowa spódnica”, która składa się z tomów „Kamień w wodę” oraz „Siostry”.

Właśnie ta ostatnio wydana powieść, była głównym tematem spotkania. Pisarka w piękny sposób opowiada w niej o trudach życia w XVII wieku, a w szczególności podkreśla problem zabobonów, magii i pozycji kobiet w społeczeństwie.

Moderator spotkania, Pani Maria Waligóra, w bardzo ciekawy sposób prowadziła rozmowę z naszym gościem. Głowni bohaterowie powieści, Rozalka, Wiga, Anna, Bartłomiej, Tytus i inni, znowu ożyli. Tematem, który uwypukliły rozmówczynie, w kontekście obchodzonego dwa dni wcześniej, Dnia Kobiet,  były warunki życia kobiet w XVII wieku i w czasach współczesnych. Oczywiście dziś paniom żyje się  jest zdecydowanie łatwiej, ale czy są traktowane na równi z mężczyznami? Obie panie zgodziły się, że nie zawsze i nie wszędzie równouprawnienie, o którym tak wiele się mówi, ma praktyczne, realne przełożenie.

Nasze spotkanie było okazją do złożenia najserdeczniejszych życzeń wszystkim Paniom a także Panom. Nie wszyscy bowiem wiedzą, ze po Dniu Kobiet, obchodzonym 8 marca, dwa dni później świętujemy Dzień Mężczyzn. Niektórzy z pewnym dystansem podchodzą do tych świąt, ale to miłe, kiedy możemy nawzajem składać sobie życzenia i okazywać wzajemną sympatię. W imieniu Zarządu  zrobili to Zbigniew Woziński i Katarzyna Rudnicka. Życzyli wszystkim zebranym spełnienia marzeń, pogody ducha, radości z małych spraw, kochanych i kochających najbliższych oraz sympatycznych ludzi wokół siebie. I niech tak będzie zawsze, a nie tylko w okolicach 8 czy 10 marca!

Zdjęcia – Wojciech Jakubiak.