Konkurs fotograficzny

Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej przypomina o konkursie fotograficznym pt. „Jak spędzam wolny czas na Babimojszczyźnie”. Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży z Gminy Babimost.
Uwaga! Termin zgłaszania prac został przedłużony do  30.09.2017 r.  Szczegóły w regulaminie.

Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w gronie przyjaciół, korzystając z możliwości jakie oferuje nasz region.

Nagrodą w konkursie dla trzech autorów najlepszych prac będą warsztaty fotograficzne z fotografem Lechem Kozubalem.
Prace nagrodzone i wyróżnione zostaną zaprezentowane na wystawie oraz na stronie internetowej TMZB.

Regulamin konkursu

ZGODA RODZICÓW

Wspomnienia z Babimostu

Zapraszamy do lektury wspomnień p. Huberta Owczarka z czasów jego służby w babimojskim pułku.

Hubert Owczarek, urodzony w roku 1941 na Zaolziu, obecnie Republika Czeska. Matura 1959 w Cieszynie – Górny Śląsk. Promocja oficerska Techniczna Oficerska Szkoła Wojsk Lotniczych w Oleśnicy Śląskiej – 1963, promocja do stopnia oficera dyplomowanego – Akademia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Rembertowie – 1976. I jeszcze dalsze dokształcanie – studia podyplomowe w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza  w Poznaniu – 1987. W lotnictwie, w Babimoście od 1963, w Pile od 1970 i w Poznaniu od roku 1978 do 1985, potem cztery lata jako wykładowca w Studium Wojskowym UAM w Poznaniu, zdemobilizowany na własną prośbę w roku 1989. W cywilu nauczyciel w szkołach średnich w Poznaniu, potem pracownik w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, od roku 2009 – emeryt wojskowy.

„Moje siedem babimojskich lat”

„Okruchy” cz. 1

„Okruchy” cz. 2

„Okruchy” cz. 3

„Okruchy – cz.4

cdn.

Witamy na nowej stronie TMZB

Z radością prezentujemy naszą nową witrynę internetową, która powstała dzięki bezinteresownej pomocy Łukasza Wozińskiego. Za stworzenie strony oraz wieloletnie wsparcie informatyczne gorąco dziękujemy!

Nowością na naszej stronie jest kolekcja zdjęć prezentujących babimojską stolarnię – poprzednika obecnego zakładu IKEA. Zapraszamy do galerii . Zdjęcia udostępniła p. Jadwiga Furman. Dziękujemy!

620 lat Babimostu

Liczna publiczność zgromadziła się na prelekcji prof. Wojciecha Strzyżewskiego na temat „Obrazy z dziejów Babimostu”. Z dużym zainteresowaniem spotkał się też film „Mięsopusty w Podmoklach” z 1971 r. zaprezentowany przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. Wykład i prelekcja były częścią obchodów 620 rocznicy nadania Babimostowi praw miejskich. Czytaj więcej

Dziękujemy za 1 % podatku!

Zarząd TMZB serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które 1% podatku przekazały naszemu stowarzyszeniu. Pieniądze te zostaną przeznaczone na renowację pomnika Powstańców Wielkopolskich. Już trwają prace na projektem nowego pomnika. Wkrótce zamieścimy jego wizualizację.

„Witaj majowa jutrzenko”

Członkowie naszego stowarzyszenia wzięli udział 3 maja 2017 r. w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta na pl. Kopernika, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym pierwszą polską konstytucję.

Sejmik TMZB

Podsumowanie ubiegłorocznej pracy naszego stowarzyszenia oraz przygotowanie planów na rok obecny było tematem obrad Sejmiku TMZB, który odbył się dnia 6.04.2017 r. Uczestnicy spotkania wysłuchali też prelekcji p. Łukasza Wieczorka nt. „Wyzwolenie Babimostu”. Dziękujemy p. Łukaszowi za ciekawe wystąpienie, p. Katarzynie Rudnickiej za odczytanie wspomnień, a p. Aleksandrze Michalskiej za ich przetłumaczenie.

Czeka nas kolejny pracowity rok, podczas którego będziemy przygotowywali się do kompleksowej renowacji pomnika Powstańców Wielkopolskich znajdującego się na cmentarzu w Babimoście. Zakończenie prac i odsłonięcie pomnika odbędzie się podczas obchodów 100 rocznicy wybuchu powstania w grudniu 2018 r. Osoby pragnące wspomóc tę inicjatywę prosimy o wpłaty na nasze konto bankowe z dopiskiem „Renowacja pomnika”. Numer konta Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej:
BS Siedlec O/Babimost 70 9660 0007 2600 0257 0200 0001

Wycieczka do Poznania

W sobotę 22.04.2017 r. członkowie oraz sympatycy naszego stowarzyszenia wybrali się na wycieczkę do stolicy Wielkopolski. Głównym celem było zwiedzenie „Bramy Poznania” – nowoczesnego muzeum prezentującego początki państwowości polskiej. Następnie odwiedziliśmy znajdującą się na Ostrowie Tumskim najstarszą w Polsce katedrę.

Na koniec obejrzeliśmy w teatrze muzycznym musical pt. „Jekyll & Hyde”. Jest to poruszająca opowieść o dr Jekyll’u, który po wypiciu tajemniczego eliksiru zmienia swoje oblicze i w nocy przemienia się w Pana Hyde’a, o walce dobra ze złem, o ciemnej stronie natury ludzkiej i przejmującej miłości.

Zarówno interaktywna podróż w czasie w muzeum jak i spektakl wywarły na nas duże wrażenie. To był udany dzień:)

Wyjazd do teatru

Spektakl „Piaf” w Lubuskim Teatrze  w Zielonej Górze obejrzała liczna grupa członków i sympatyków TMZB podczas wyjazdu dnia 7.01.2017 r. Przedstawienie było okazją do przypomnienia legendy francuskiej piosenki –  Edith Piaf i jej wzruszających utworów zaśpiewanych przez aktorkę Annę Habę.  Finałowa piosenka „Non, je ne regrette rien” (Niczego nie żałuję) wywołała łzy wzruszenia u wielu widzów. To był piękny spektakl. Dziękujemy!

Zdj. Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Złoty Dukat Lubuski 2016

Z radością informujemy, że nasze stowarzyszenie zostało wyróżnione „Złotym Dukatem Lubuskim 2016” za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu. Piękną statuetkę otrzymaliśmy z rąk p. Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak podczas uroczystości, które odbyła się 22.12.2016 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Za wyróżnienie serdecznie dziękujemy.